Odzież żeglarska/Home693 634 325
Osprzęt781 776 394
do kasy suma: 0,00 zł
Promocje
KAMIZELKA PNEUMATYCZNA HELLY HANSEN 150N SAILSAFE INFLATABLE INSHORE (33805) GRANATOWA NAVY
KAMIZELKA PNEUMATYCZNA HELLY HANSEN 150N SAILSAFE INFLATABLE INSHORE (33805) GRANATOWA NAVY

769,00 zł

Cena regularna: 859,00 zł

Najniższa cena: 859,00 zł
szt.
KOTWICA JACHTOWA BRUCE'A  5 KG
KOTWICA JACHTOWA BRUCE'A 5 KG

161,10 zł

Cena regularna: 179,00 zł

Najniższa cena: 179,00 zł
szt.
KOTWICA RIVER 10 LBS
KOTWICA RIVER 10 LBS

98,10 zł

Cena regularna: 109,00 zł

Najniższa cena: 109,00 zł
szt.
KOTWICA RIVER 30 LBS
KOTWICA RIVER 30 LBS

269,10 zł

Cena regularna: 299,00 zł

Najniższa cena: 284,05 zł
szt.

Instalacja elektryczna na jachcie

Instalacja elektryczna

  • promocja
ADAPTER Z PRZEWODEM 40CM Z SCHUKO NA GNIAZDO CEE  230V
ADAPTER Z PRZEWODEM 40CM Z SCHUKO NA GNIAZDO CEE 230V
Producent: Szopeneria
Cena: 37,00 zł 42,00 zł
zobacz więcej
  • promocja
ANTENY VESPER VISION DVB-T2
ANTENY VESPER VISION DVB-T2
Cena: 3 997,00 zł
szt.
zobacz więcej
BEZPIECZNIK AUTOMATYCZNY 100 A
BEZPIECZNIK AUTOMATYCZNY 100 A
Producent: Lofrans'
Cena: 1 062,00 zł
zobacz więcej

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna na jachcie

Aby prawidłowo wykonać instalację elektryczną, należy poznać przybliżoną moc urządzeń jakie zostaną podpięte do instalacji. Jest to ważne szczególnie dla niskich napięć gdzie przy prądzie stałym o niskim napięciu istnieje możliwość przeciążenia instalacji. Napięcie 12V prądu stałego to bardzo bezpieczne napięcie jednak wykonanie prawidłowej instalacji wymaka nieco wiedzy i praktyki.

Spadek napięcia w instalacji 12V

To ważne aby przy projektowaniu instalacji elektrycznej w łodzi lub jachcie przeliczyć, do jakich spadków napięcia może dochodzić. Niektóre urządzenia elektryczne, szczególnie elektronika jachtowa nie toleruje zbyt dużych różnic napięcia na wejściu do urządzeń. Typowym nawykiem elektryków, lub jego brakiem jest zapominanie o takich obliczeniach gdyż przy instalacjach elektrycznych są dość duże przekroje. Spadek napięcia rzędu 2-3 V z 230V nie stanowi żadnego problemu. Sprawa ma się inaczej gdy zasilamy urządzenia napięciem 12V. Tutaj spadek o kilka woltów może spowodować, że urządzenie będzie działało źle lub wcale.

Jak dobrać przekroje przewodów zasilających ?

Wiele osób spotyka się nawet w życiu codziennym ze zjawiskiem nagrzewania się przewodów elektrycznych, To zjawisko jest naturalnym procesem przepływu prądu. Jednak zbyt mały przekrój przewodów może doprowadzić do nadmiernego wzrostu temperatury przewodów. Zjawisko to zbadał i opisał niejaki James Prescott Joule. Wtedy to wykonał szereg eksperymentów polegających na przepuszczaniu prądu przez zanurzony w wodzie przewód. Mierząc wzrost temperatury wody wydedukował, że ilość ciepła wygenerowanego przez przewód zależy tylko i wyłącznie od jego rezystancji, natężenia prądu i czasu przepływu. Prawo to nazwał swoim nazwiskiem Prawo Joule’a. W sieci znajdziecie wiele tabel przekrojów przewodów z wyliczeniem jaki dopuszczalny prąd można takim przewodem przesłać.

Dopasowanie urządzeń elektrycznych

Aby instalacja elektryczna działała poprawnie, powinno się korzystać ze sprawdzonych dostawców urządzeń elektrycznych. Większość urządzeń posiada wymagania co do instalacji elektrycznej lub podaną moc znamionową do jej obliczenia. Urządzenia peryferyjne o dużej mocy; Stery strumieniowe, Windy kotwiczne powinny posiadać własną instalację zasilającą a sterowanie powinno być poprzez przekaźnik, co zwiększa efektywność działania i nie obciąża instalacji. Dobrą praktyką jest separowanie instalacji rozruchowych silnika stacjonarnego od instalacji bytowej, odbywa się to za pomocą izolatora baterii. Takie rozdzielenie instalacji elektrycznej pozwala na niezależne korzystanie z baterii bytowych nawet do całkowitego ich rozładowania. 

Jak dobrać panel i rozdzielnię elektryczną.

Prawidłowo zaprojektowana instalacja elektryczna na jachcie nie powinna przekraczać dopuszczalnego obciążenia rozdzielnic elektrycznych. Rozdzielnice zwane panelem elektrycznym posiadają określony maksymalny prąd jaki może przez panel przepłynąć. Prąd znamionowy panelu nie musi być sumą poszczególnych obwodów panelu, co oznacza że panel posiadający 5 obwodów po 10A może posiadać prąd znamionowy 30A.

Jaka listwa bezpiecznikowa?

W każdym przypadku przy wyborze listwy bezpiecznikowej należy określić ilość obwodów elektrycznych jakie listwa może obsługiwać. Dodatkowo powinno być określone jakiej mocy bezpieczniki obsługuje i model bezpiecznika. Prawidłowe dobranie listwy z bezpiecznikami pozwala na prawidłowe działanie instalacji elektrycznej

 

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 200,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium