Zęza stanowi najniższą część statku, w której zbiera się cała woda wraz ze wszelkimi zanieczyszczeniami. Do usuwania wody zęzowej służy pompa zęzowa. Tego rodzaju urządzenie stosowane na statkach umożliwia wypompowywanie tysięcy litrów wody. Na małych jednostkach pływających do odprowadzenia wody wystarcza pompa ręczna lub mała pompa zęzowa elektryczna. Pompa zęzowa powinna stanowić podstawowe wyposażenie każdej jednostki pływającej, ponieważ w razie awarii może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pasażerów. Istnieją dwa rodzaje pomp zęzowych – pompy ręczne oraz pompy zęzowe automatyczne.
Ręczna pompa zęzowa do łodzi – działanie
Pompa zęzowa ręczna może sprawdzić się w przypadku niewielkich łodzi. Wypompowanie wody z zęzy za pomocą tego urządzenia wymaga zazwyczaj sporego wysiłku. Jeśli do najniższej części jachtu dostała się niewielka ilość wody, jej usunięcie nie stanowi większego problemu. Jednak w sytuacji poważniejszej awarii, kiedy ilość wody w zęzie wciąż rośnie, jej całkowite wypompowanie może sprawić trudności. Sprawność procesu wypompowania wody zależy w dużej mierze od długości dźwigni pompy. Im dłuższa dźwignia, tym łatwiej będzie wypompować wodę zalegającą w zęzie. Równie istotna jest odległość dźwigni pompy od steru łodzi. Powinna ona znajdować się w miejscu, które umożliwi jednoczesne sterowanie łodzią i sprawne wypompowywanie wody. W momencie, gdy sternik usuwa wodę, inny członek załogi może rozpocząć naprawę awarii, która doprowadziła do przecieku.
Nie zaleca się używania ręcznych pomp zęzowych jako głównych pomp odprowadzających wodę w przypadku awarii. Stanowią one przede wszystkim dodatkową pomoc w wypompowywaniu wody z zęzy. Wyróżnia się dwa rodzaje ręcznych pomp zęzowych – mobilne oraz stałe. Mobilna pompa zęzowa nie wymaga stałego mocowania do łodzi. Może być przechowywana w skrzyni lub bagażniku i wygodnie transportowana. Natomiast stała pompa zęzowa mocowana jest na kadłubie łodzi. Wyróżnia się większą mocą niż pompa mobilna.
Jak działa pompa zęzowa automatyczna?
Elektryczna pompa zęzowa działa automatycznie i nie wymaga zaangażowania członków załogi. Włączniki pływakowe uruchamiają pompę w chwili, gdy woda osiągnie określony poziom. Czujnik poziomu wody w zęzie oraz licznik pracy pompy zapewniają stałą kontrolę nad właściwą pracą urządzenia. Elektryczne pompy pozwalają więc szybko odnaleźć i naprawić usterkę, bez potrzeby ręcznego usuwania wody. Nie należy jednak zapominać, że prawidłowe działanie elektrycznej pompy zęzowej uzależnione jest od dostępu do energii elektrycznej. Jeśli na jachcie zabraknie zasilania, mechanizm nie uruchomi się samoistnie. Mimo posiadania elektrycznej pompy należy więc regularnie sprawdzać poziom wody w zęzach. Podstawowym warunkiem prawidłowego działania każdego rodzaju pompy jest utrzymanie czystości w zęzie oraz filtrach urządzenia.
Automatyczna pompa zęzowa do łodzi
Na łodziach motorowych i żaglowych największą popularnością cieszą się pompy zęzowe, których działanie opiera się na silniku elektrycznym. Umożliwiają one mechaniczne zasysanie wody z zęzy. Najczęściej mocowane są one do najniższego punktu łodzi. Pompy elektryczne mogą być uruchamiane ręcznie lub automatycznie za pomocą czujnika pływakowego. Wyróżnia je trwała konstrukcja wykonana z antykorozyjnego materiału, odpornego na uszkodzenia chemiczne oraz mechaniczne. Nowoczesne pompy zęzowe wyposażone są także w cichy silnik i mechanizm zapobiegający powstawaniu zapowietrzania. Wysokiej jakości pompa zęzowa 12 V jest w stanie usunąć nawet 2200 litrów wody w ciągu godziny. Należy jednak pamiętać, aby niezależnie od sytuacji wyposażyć się w zapasową pompę ręczną, która w razie awarii zasilania łodzi może okazać się niezbędna.



