Odzież żeglarska/Home693 634 325
Osprzęt781 776 394
do kasy suma: 0,00 zł

SZYNY I WÓZKI SZOTOWE

Dobra regulacja żagli to podstawa żeglowania. Osiąganie lepszych wyników w regatach zapewnia odpowiednie ustawienie żagli. Temu służą szyny szotowe. Zaopatrzone w otwory do regulacji ustawienia żagla za pomocą wózków szotowych Holt - Nautos.

Szyny szotowe i wózki szotowe

Regulacja i trymowanie żagli w żeglarstwie regatowym to podstawa do osiągnięcia wysokich wyników w regatach klasowych. Odpowiednio dostosowane wyposażenie łodzi może ułatwić sposób regulacji żagla. Zastosowanie odpowiednich do typu łodzi szyn szotowych umożliwiających płynne poruszanie się wózka szotowego to klucz do szybkiego trymowania żagla.

Szyny wózka szotowego wykonane są ze stopów aluminium z anodowaną powłoką antyoksydacyjną o wysokiej twardości stosowane do łodzi żaglowych, pozwalają w bezpieczny i szybki sposób regulować kont naprężenia rogu szotowego względem liku przedniego foka. Regulacja tak może być konieczna ze względu na zmieniającą się geometrię foka w zależności od innych regulacji przeprowadzonych w trakcie trymowania łodzi.

Montaż szyn wózków szotowych

Szyny wózka szotowego posiadają dwa rodzaje otworów. Jedne otwory służą do montażu szyny do pokładu łodzi. Są to otwory posiadające dodatkowe frezowane pod kątem gniazda służące do schowania się główki śruby montażowej. Po odpowiednim zamocowaniu i użyciu śrub z łbem stożkowym na powierzchni szyny nie występują żadne dodatkowe zaczepy mogące przeszkadzać w przemieszczaniu po szynie szotowej odpowiednio dobranego wózka szyny szotowej.

Rodzaje szyn wózków szotowych

Najbardziej popularnym modelem szyny szotowej jest profil T. Jest to prosty co do zasady model szyny o szerokości  14,18, 22, 25 i 32mm. W zależności od producenta szyny a właściwie ich profil nieco się różni. Różnice na ogół są niewielkie ale na tyle duże, że do producenta danej szyny szotowej nie pasuje wózek szotowy z innej firmy. Do szyn wózka szotowego typu T stosowane są wózki szotowe o łożyskowaniu ślizgowym. Oznacza to że Wózki szotowe posiadają ślizgi z wkładek ograniczające zacinanie. Innym rodzajem szyn wózka szotowego jest szyna o kształcie trapezu z wpustkami na kulki łożyskujące wózek

Wózki do szyn szotowych

Większość znanych firm produkujących osprzęt pokładowy, w tym szyny wózków szotowych i wózki szotowe posiada bogatą ofertę wózków w wielu konfiguracjach. Wózki szotowe z uchem do wiązania bloczków wiązanych lub pierścieni aluminiowych. Wózki szotowe z  szerokimi bloczkami z tworzywa lub z metalowymi policzkami. Wózki szyny szotowej z bloczkami stojącymi na sprężynie. Wózki szotowe z możliwością płynnej regulacji położenia. Wszystkie rodzaje wózków do szyn szotowych można używać do szybkiego regulowania żagla.

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 200,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium